V následující obrázkové galerii najdete všechno, co potřebujete vědět o Feynmanových diagramech, abyste rozuměli výkladu na následujících stránkách. Vysvětlíme to na příkladu částice populární mezi fyziky, kterou však většina ostatních lidí nezná, i když mnoho těchto částic neustále prolétá jejich tělem – totiž mionu. Na úrovni hladiny moře dopadá přibližně jeden mion za sekundu na plochu o velikosti lidského nehtu. (Kolik mionů prolétne vaším tělem za rok?)
Budeme je používat jako obrázky, které ilustrují různé interakce mezi částicemi (srážky, rozptyl, rozpady) ve formě diagramů v prostoru a čase.



  • Miony z kosmického záření, o nichž byla řeč, mají dobu života 1/500 milisekundy, potom se rozpadnou. Na tomto obrázku vidíte Feynmanův diagram popisující rozpad mionu na částici W- a mionové neutrino. Sama částice W- se rozpadá na elektron a elektronové antineutrino. Vývoj procesu v čase probíhá ve směru vodorovné osy (čas t). Prostorový vývoj události se odehrává ve směru svislé osy s. Na každém Feynmanově diagramu lze rozlišit částice vstupující do procesu (zde mion) a částice proces opouštějící (tady neutrina a elektron). Leptony se označují přímými čarami s malou šipkou uprostřed, zatímco zprostředkující částice slabé (W, Z) a elektromagnetické (γ) interakce jsou zobrazeny vlnovkami. Antičástice (zde konkrétně antineutrino) mají vždy šipky směřující proti směru času.
  • Interakce jsou zobrazeny jako takzvané vrcholy (zde červený bod). Jsou to místa v diagramu, kde se musí zachovávat náboj, hybnost a energie. První z vrcholů popisuje proces, který nastal nejdřív. Byla vyslána částice W-. Mluvíme o emisi zprostředkující částice.
  • Druhý vrchol odpovídá vzniku nových částic. Zde se částice W přeměnila na elektron a elektronové antineutrino.
  • A co když nějaký mion při svém pohybu zemskou atmosférou náhodou potká antimion? V tom případě se navzájem zničí – anihilují- a vytvoří buď foton, nebo částici Z. Tento proces se nazývá anihilace.


Feynmanovy diagramy (pojmenované po slavném americkém fyzikovi Richardu Feynmanovi) jsou ve své podstatě grafickým znázorněním různých příspěvků od interakcí mezi částicemi, které popisuje kvantová teorie pole. Tyto obrázky umožňují znázornit i komplikované procesy a snadněji spočítat pravděpodobnost, že k danému procesu dojde.

Tudy se dostanete zpátky na stránku o rozpadu beta.
Tudy se dostanete zpátky na stránku o bosonu W.