Rozpoznávání událostí v programu HYPATIA
Nyní se dovíte, jak vypadají různé typy událostí, o nichž jsme mluvili, na zobrazení programem HYPATIA. Využijete vaše nové znalosti o identifikaci elementárních částic. Naučíte se vybrat události s bosonem Z jako signál a odlišit je od událosté pozadí. Vysvětlující materiály mají opět podobu galerie obrázků.
procesy představující signál
procesy pozadí
-
V této události je hodnota chybějící příčné hybnosti 38 GeV. To znamená, že patrně vzniklo neutrino. V bočním i koncovém pohledu vidíme také stopu částice.
-
V koncovém pohledu je jasně vidět mion (či antimion). Jeho stopa v dráhovém detektoru směřuje opačným směrem než červená čárkovaná čára (znázorňující chybějící příčnou hybnost v události). To silně nasvědčuje skutečnosti, že jde o rozpad W na mion (jenž letěl v tomto zobrazení nalevo) a neutrino (napravo).
-
V koncovém pohledu je vidět elektron s velkou příčnou hybností a neutrino (protože chybějící příčná hybnost je 39 GeV) v protilehlém směru. I v bočním pohledu je patrný izolovaný elektron.
-
Informace získaná kliknutím na stopu leptonu prozrazuje, že jde skutečně o elektron (a nikoli pozitron - viz záporné znaménko před hodnotou příčné hybnosti).