Jedan visokoenergetski kvark proizvodi u detektoru čitav mlaz (takozvani "jet") čestica koje nastavljaju kretanje i "odleću" u smeru kretanja početnog kvarka. Ovaj pljusak čestica (a ne originalni kvark) je zapravo ono što mi registrujemo u našem detektoru.
Iz ovog razloga, kada se čestica Z0 raspadne i proizvede kvark i anitkvark koji se kreću u suprotnim smerovima, mi očekujemo da u detektoru registrujemo dva jet-a čestica koji su "odleteli" u suprotnim smerovima. Većina čestica u ovim jetovima su hadroni. Zbog toga mi u detektoru vidimo veliki broj tragova naelektrisanih čestica i veliki broj mesta u elektromagnetskom i hadronskom kalorimetru na kojima su čestice deponovanle svoju energiju.
Pogledajte nekoliko primera ove vrste događaja.
Primer događaja 1
Pogled na događaj spreda
Pogled na događaj sa strane
Primetite da se u pojedinim događajima može dogoditi da nekoliko čestica bude proizvedeno i "odleti" pod velikim uglom u odnosu na dva osnovna jeta. Ovo su najčešće čestice vrlo niskog impulsa (što se u prikazanom događaju može zaključiti na osnovu njihove žute i zelene boje). Sa druge strane, čestice visokog impulsa su najčešće koncentrisane u blizini centra osnovnog jet-a.
Pored hadrona, jet ponekada može da u sebi sadrži i elektron i mion, što je prikazano u sledećem primeru:
Primer događaja 2
Pogled na događaj spreda
Pogled na događaj sa strane
Povratak na poglavlje "Kako identifikovati događaje koji sadrže par čestica-antičestica".
Povratak na početnu stranicu sa sadržajem.