Nasledujúca obrázková galéria obsahuje všetky informácie o Feynmanových diagramoch, ktoré budete v ďalšom potrebovať. V našom výklade sme si ako príklad zvolili mión. Je to častica populárna medzi fyzikmi, väčšine ľudí však nehovorí nič napriek tomu, že mióny lietajú cez naše telá pravidelne. Približne jeden mión za sekundu preletí plochou o veľkosti nechta na úrovni mora (koľko miónov preletí cez vaše telo za rok?)
Použijeme ich na ilustráciu postupnosti interakcií medzi časticami (zrážky, rozptyly, rozpady) v časopriestorových diagramoch.



  • Mióny žijú priemerne len 1/500 milisekundy, potom sa rozpadnú. Na tomto obrázku nájdete Feynmanov diagram, ktorý popisuje rozpad miónu na W- bozón a miónové neutríno. W- bozón sa sám rozpadne na elektrón a elektrónové antineutríno. Chronologická postupnosť môže byť vyčítaná na tomto diagrame z horizontálnej osi (čas t). Priestorová postupnosť môže byť vyčítaná z vertikálnej osi (s od angl. space). Vo Feynmanovom diagrame máme vždy vstupujúce častice (tu je to mión) a odchádzajúce častice (tu sú to neutrína a elektrón). Leptóny sú znázornené ako rovné čiary s malou šípkou v strede čiary, zatiaľčo častice, ktoré sprostredkujú slabé (W,Z) a elektromagnetické (γ) interakcie sú znázornené ako vlnité čiary. Antileptóny sú vždy znázornené pomocou šípky, ktorá ukazuje proti toku času.
  • Interakcie sú znázornené pomocou vertexov (tu sú vyznačené červenou farbou). Vertexy zároveň označujú miesta, kde musí byť zachovaný náboj, hybnosť a energia. Prvý vertex predstavuje proces, ktorý sa stal (naj)skôr. Tu bol vyžiarený W- bozón, hovoríme tomu aj emisia mediátora (sprostredkovateľa interakcie).
  • Druhý vertex ukazuje tvorbu častíc. W bozón sa premenil na elektrón a elektrónové antineutríno.
  • V ďalšom príklade sa pozrieme, čo sa stane ak sa mión náhodou zrazí s antimiónom pri svojom lete zemskou atmosférou. Oba anihilujú (zaniknú) a vytvoria fotón alebo Z bozón. Tento proces sa nazýva anihilácia.


Feynmanove diagramy (pomenované podľa Richarda Feynmana) názorne zobrazujú interakcie medzi časticami, ktoré sú popísané kvantovou teóriou poľa. Pomocou týchto diagramov môžeme znázorniť aj komplikované procesy a ľahšie vypočítať pravdepodobnosti týchto procesov.

Návrat na stránku beta rozpadu.
Návrat na stránku W bozónu.