Identifikácie Eventov pomocou MINERVY
Tu sa naučíte, ako vyzerajú predchádzajúce eventy vo vizualizátore eventov MINERVA. Pri tom budete využívať svoje vedomosti o identifikácii elementárnych častíc. Naučíte sa vyberať eventy s W bozónom ako signálne eventy a odlišovať ich od pozaďových eventov. Vysvetlenia nájdete opäť vo forme obrázkovej galérie.
Signálne procesy
-
Pri pohľade spredu môžete vidieť signál elektrónu s veľkou priečnou hybnosťou a neutríno (chýbajúca ET=39 GeV) idúce opačným smerom. Aj v bočnom pohľade môžete vidieť dobre izolovaný elektrón.
-
Informácie o leptónovej dráhe nám povedia, že je to naozaj elektrón (všimnite si záporné znamienko).
Pozaďové procesy
-
Na tomto obrázku môžeme vidieť rozpad Z bozónu, ktorý je elektricky neutrálnym nosičom slabej sily. Z bozón sa rozpadol okamžite po svojom vzniku na mión a antimión.
-
Ako môžete vidieť z tohoto zväčšeného pohľadu spredu (v smere protónového zväzku), máme tu mión a antimión, ktoré sa pohybujú v opačných smeroch. Obe častice môžu pochádzať z jednej materskej častice, ktorá sa rozpadla po svojom vzniku. Ďalej, nie je tu žiadna chýbajúca priečna hybnosť, čo znamená, že pravdepodobne nebolo vyprodukované neutríno.
-
Krížová kontrola je veľmi dôležitá, keď sa snažíme potvrdiť predpoklad, že bol vyprodukovaný Z bozón. Vyplýva z nej, že oba mióny majú opačné elektrické náboje.