Alteranatíva W
W Bozón
Častice zodpvedajúce za slabú interakciu sú tri nosiče W+, W- a Z0. W častice sú produkované rôznymi spôsobmi pri protón-protónových zrážkach na LHC, ako môžeme vidieť v nasledujúcej obrázkovej galérii. Pre lepšiu ilustráciu používame Feynmanove diagramy. S diagramami sa oboznámite tu.
Produkcia W bozónov
Rozpad W bozónov
W bozón je ťažký (80,4 GeV/c2) a rozpadá sa okamžite po svojom vzniku. V dvoch tretinách jeho rozpadov sa vytvorí kvark-antikvarkový pár, ktorý sa prejaví v detektore ako jety. V jednej tretine rozpadov W bozónu vznikne nabitý leptón a neutríno, pričom všetky tri nabité leptóny, elektrón, mión a tau sú rovnako zastúpené. Skôr než tau zanechá stopu v detektore, rozpadne sa tiež. V našich eventoch sa budeme pozerať len na rozpady W bozónov na elektróny (alebo pozitróny) alebo mióny (alebo antimióny). Dostaneme nasledujúce Feynmanove diagramy:
Eventy so signálom v detektore, aký je znázornený na posledných štyroch diagramoch, budeme považovať za signálne eventy v našej vzorke dát. Dávajú jasnú indíciu, že W bozón existoval len veľmi krátko. Všetky ostatné eventy musíme považovať za pozadie. Pozrime sa na možné pozaďové eventy v tejto poslednej obrázkovej galérii:
Pozaďové eventy
Pri zrážkach protónov môžu byť okrem W bozónov produkované napr. aj Z0 bozóny. Tieto častice sa tiež rozpadajú okamžite po svojom vzniku.
Teraz sa pozrieme na to, ako môžeme identifikovať všetky tieto eventy pomocou programu MINERVA.