Wizualizacja przypadków w programie HYPATIA
Nadszedł czas sprawdzenia, jak wyglądają opisywane wcześniej przypadki w programie HYPATIA. Zastosujemy nabytą wiedzę do określania typu przypadku i identyfikowania cząstek elementarnych. Nauczymy się wybierać przypadki z bozonem Z i odróżniać je od przypadków tła. Pomoże nam w tym galeria obrazków.
Przypadki z dwoma lub czterema leptonami (elektronami lub mionami) są zwykle łatwe do zidentyfikowania. Przypadki z dwoma fotonami mogą niekiedy sprawiać trudności, zwłaszcza gdy występują jakieś ślady odpowiadające miejscu w kalorymetrze elektromagnetycznym (ECAL), w którym zarejestrowana została energia.
Galeria obrazków pokaże, jak wykonywać takie zadanie.
Przypadki sygnału
-
-
W powyższym przypadku widać dwa sygnały w kalorymetrze (żółte prostokąciki, jeden w widoku z boku i jeden w widoku od strony wiązki) i dwa odpowiadające im słupki energii na wykresie lego.
-
Po wprowadzeniu minimalnego PT równego 5 GeV widzimy 2 sygnały w kalorymetrze. Jedemu z nich nie odpowiada żaden ślad, a do drugiego prowadzą dwa ślady, co dobrze widać w powiększeniu.
Ten podwójny ślad w kierunku sygnału w kalorymetrze (o numerach 45-46) ma masę niezmienniczą M(e+e–) = 0.2 GeV, odpowiadającą energii fotonu, który tę parę utworzył. Para ta zniknie, kiedy wprowadzimy warunek trafienia przynajmniej dwu pikseli (rysunek poniżej).
-
Para e+e– znika po wprowadzeniu warunku trafienia przynajmniej dwu pikseli (rysunek powyżej). A co z drugą parą elektronów? Nie pozostawiła ona prawie żadnej energii w kalorymetrze i obydwa ślady mają ten sam znak. Możemy uznać, że są to jakieś przypadkowe ślady, które możemy pominąć. Ślady te znikną, kiedy zażądamy, aby PT był większy niż 10 GeV. Masa niezmiennicza fotonów widocznych w kalorymetrze jest równa M(γγ) = 100.1 GeV.
Przypadki tła