Gravitácia udržuje planéty na obežných dráhach okolo Slnka, ale je najslabšia zo všetkých interakcií
Elektromagnetická interakcia tiež spôsobuje, že molekuly držia pokope. Aj keď molekuly sú neutrálne, existuje zbytková elektromagnetická interakcia, nazývaná van der Waalsova interakcia, ktorá ich slabo drží pokope. Vezmime napríklad molekuly vodíka. Elektrický náboj okolo atómov v molekulách je polarizovaný – elektróny sú odtláčané elektromagnetickým odpudzovaním k okrajom, pričom opúšťajú kladné pole blízko stredu molekuly. Molekuly sú držané pokope priťahovaním medzi záporným koncom poľa jednej molekuly a kladným stredom druhej molekuly. Deje sa to v dôsledku polarizácie elektrického náboja okolo atómov v molekule.
Van der Waalsova interakcia drží pokope vodíkovú molekulu. Tento jav sa niekedy nazýva „vodíková sila“
Slabá interakcia a silná interakcia sa líšia od ostatných dvoch jednou veľmi dôležitou vlastnosťou: pôsobia iba na veľmi malé vzdialenosti a sú obmedzené na rozsah atómových jadier. To znamená, že sa s nimi menej stretávame v každodennom živote, ale napriek tomu sú veľmi dôležité.
Silná interakcia drží spolu kvarky, aby vytvárali protóny a neutróny, zbytková silná interakcia drží spolu protóny a neutróny, aby vytvárali jadrá – podobne ako van der Waalsova interakcia pôsobí v molekulách. Náboj silnej interakcie sa nazýva farba. Existujú tri druhy farby – červená, modrá a zelená – jej nosičmi sú kvarky. Všetky častice vytvorené z kvarkov sú však bezfarebné. Napríklad protóny a neutróny obsahujú tri kvarky, po jednom z každej farby a ich zmes, práve tak ako zmes skutočných farieb, dáva bielu. Iné častice, nazývané mezóny, sú vytvorené z kvarku a antikvarku. Tu má antikvark „doplnkovú“ farbu, alebo antifarbu k farbe, ktorú má kvark, čo vo výsledku opäť dáva bielu.
Silná interakcia drží spolu kvarky v protónoch a neutrónoch. Protóny a neutróny sú zase držané spolu, aby vytvárali jadrá, zbytkovou silnou interakciou, čo je podobný jav ako van der Waalsova interakcia.
Slabá interakcia je zodpovedná za rádioaktívny beta rozpad a hrá významnú úlohu pri procesoch generujúcich energiu vo hviezdach, včítane nášho Slnka. Slabá interakcia pôsobí na druh „slabého náboja“.
Slabá interakcia pôsobí v procese horenia hviezd