Reálne rozpady Z --> kvark + antikvark
(Vysvetlenie je uvedené nižšie)
82662/2878
Zväčšuj obrázok, až kým nebudeš vidieť celý event a zapni elektromagnetický kalorimeter vo valcovej časti detektora ("EMCal" v "Barrel"). Je užitočné mať zapnutý tento detektor kvôli orientácii. Tento prípad má dva nádherné jety častíc spôsobujúce signály vo všetkých detektoroch. Ak na maximum zväčšíš obrázok na mieste zrážky, uvidíš, že červený jet má častice, ktoré vychádzajú z bodu o niekoľko milimetrov vzdialeného od skutočného miesta zrážky. Mal by si si tiež otočiť trochu obrázok, aby si to videl zreteľnejšie. Ak si si prečítal všetky informácie o detektore DELPHI, tak budeš vedieť, že je to vlastne zapríčinené b-kvarkami. V tomto prípade sa Z-častica rozpadla na b-kvark a anti-b-kvark. V zelenom jete sa potom b-kvark rozpadol na viacero iných častíc a mión. Mión môžeš uvidieť, ak si nastavíš pohľad zozadu ("End view").
82662/2931
Tento prípad má dva úzke jety. V porovnaní s predchádzajúcim príkladom je tu malý počet častíc, ale sú oveľa energetickejšie. To možno zistiť podľa faktu, že čiary sú priamejšie, a že je zaznamenaná veľká aktivita v hadrónovom kalorimetri.
82760/5844
Tento prípad má tri dobre oddelené jety. V druhom projekte nájdeš vysvetlenie pôvodu tretieho jetu. Zapamätaj si, že tretí jet je slabší než ostatné dva. Má menej častíc a ukladá iba málo energie v elektromagnetickom kalorimetri.
82662/2822
Tento event má veľmi široké jety, a keďže častice majú málo energie, silne sa zakrivujú v magnetickom poli. Je ťažké rozhodnúť, či tento event má tri alebo štyri jety. Aby sme zistili počet jetov, je nutné sa pozrieť na pôvodný smer častíc, predtým ako sa začali zakrivovať v magnetickom poli. Hoci farby sú nápomocné, nie vždy sú správne. Sú tu ako pomôcka, ale nemôžeš jednoducho rozhodovať o počte jetov podľa počtu farieb! Softvér často nadhodnotí počet jetov. Navyše, je spoľahlivejšie pozrieť sa v prvom rade na nabité častice pri identifikácii jetov a mal by si ignorovať izolované neutrálne častice.
Particle Physics Education CD-ROM ©2001 CERN