Klucz do narodzin czasu - Projekty - Wprowadzenie - Rzeczywiste rozpady Z --> e+ + e-

Rzeczywiste rozpady Z --> e+ + e-

(Objaśnienia znajdują się pod obrazkiem wygenerowanym przez program WIRED)

Twoja przeglądarka nie obsługuje Javy.

Poniżej widoczny jest statyczny obrazek zdarzenia:

83024/6127

Zmieniaj powiększenie aż do chwili, gdy zobaczysz obrazek całego zdarzenia oraz włącz kalorymetr elektromagnetyczny w bębnie ("EMCal" w "Barrel"). Czerwone i zielone bloki reprezentują depozyty energii w kalorymetrze elektromagnetycznym - ich wielkość jest proporcjonalna do zmierzonej energii cząstki. Przełączaj pomiędzy widokiem "End view" i "Side view", aby zobaczyć kierunki elektronu i pozytonu.

82662/3323

To jest również rozpad cząstki Z na elektron i pozyton. Jednakże jest tu także foton, który wypromieniował z elektronu podczas przejścia przez detektor. Cząstki obojętne, takie jak fotony, są oznaczone cienkimi liniami prostymi (ponieważ nie są one zarejestrowane przez detektory śladowe) wskazującymi na depozyt energii w kalorymetrze.

83198/3018

Tutaj trzeba przyglądać się zdarzeniu przy włączonym widoku z boku, czyli "Side view" oraz włączonym kalorymetrze elektromagnetycznym w obszarze nasadki końcowej DELPHI ("EMCal" w "Forward"). Elektron i pozyton wyszły pod małym kątem do osi tuby wiązki. Obracaj zdarzeniem aż zobaczysz rzeczywisty kąt. Są tu również dwa fotony, które wypromieniowały z elektronu podczas jego przejścia przez detektor.