Identifikace událostí v programu MINERVA
Nyní se dovíte, jak vypadají události, o nichž byla řeč, na obrázcích vytvořených programem MINERVA. Využijete při tom to, co už víte o identifikaci různých elementárních částic. Naučíte se vybrat události obsahující částici W (to bude signál) a odlišit je od pozadí. Návod, jak postupovat, má opět podobu obrázkové galerie.
Signál
-
V koncovém pohledu je vidět elektron s velkou příčnou hybností a neutrino (MET=39 GeV) v protilehlém směru. I v bočním pohledu je patrný izolovaný elektron.
-
Informace získaná kliknutím na stopu leptonu v dráhovém detektoru prozrazuje, že jde skutečně o elektron (záporné znaménko před hodnotou příčné hybnosti).
Procesy pozadí
-
Zde vidíme obrázek rozpadu částice Z, která je elektricky neutrální zprostředkující částicí slabé interakce. Částice Z se bezprostředně po vzniku rozpadla na pár mion-antimion.
-
Jak vidíte na tomto zvětšeném pohledu ve směru protonového svazku (tedy koncovém), stopy mionu a antimionu směřují proti sobě. Obě částice tedy mohly vzniknout rozpadem jediné částice. Kromě toho v této události není vůbec žádná chybějící příčná hybnost, což svědčí o tom, že nevzniklo žádné neutrino.
-
Fakta svědčící o vzniku částice Z jsou přesvědčivá, ale ještě jedna prověrka nemůže škodit. Miony v této události mají opačné elektrické náboje.