Cvičení 1
V událostech jsou vidět stopy různých částic. V prvním cvičení si zahrajete na detektivy. Máte za úkol vybrat v každé z uvedených událostí všechny elektrony, pozitrony, miony, anti-miony, neutrina a jety (událost je vždy zobrazena příslušným programem z několika pohledů). Přiřaďte pozorovaným částicím správná jména.

Své závěry si můžete ověřit pomocí tlačítek pod obrázky. Označte tlačítky se jmény částice nebo objekty, které jsou podle vás zobrazeny. Poté, co částici (nebo víc typů částic) vyberete, můžete se přesvědčit, zda jste postupovali správně, stiskutím tlačítka 'Check' (Ověřit). Úplnou odpověď najdete pod tlačítkem 'Correct' (Správné řešení). Pomoc ve složitějších případech vám poskytne tlačítko 'Hint' (Nápověda).

Hodně zdaru!

  • Zde je zobrazena jediná částice. Na zobrazení z boku směřuje doprava dolů. Událost je zobrazna jak koncovém pohledu (v příčném průřezu, pohled ve směru svazku), tak v bočním. O jakou částici jde?
  • Stejná událost, ale ve větším zvětšení bočního pohledu.
  • Další informace o částici, jež letěla doprava dolů (rekonstruované ze záznamu v detektoru) jsou pravém horním rohu obrázku. Co je to za částici?
 
particle 1
Electron
Positron
Muon
Anti-muon
Neutrino
Jet


  • Zde je opět jen jediná částice. A znovu se pohybuje doprava dolů (v bočním pohledu). Událost je zobrazna jak v koncovém pohledu, tak v bočním. O jakou částici jde?
  • Stejná událost, ale ve větším zvětšení bočního pohledu.
  • Další informace o částici, jež se pohybovala doprava dolů, jsou v rámečku v pravém horním rohu obrázku. Co je to za částici?



 
particle 2
Electron
Positron
Muon
Anti-muon
Neutrino
Jet


  • V této události je třeba identifikovat dvě částice. Které to jsou?
  • Zvětšené koncové zobrazení stejné události.
  • Informace o částici, která letěla v bočním zobrazení doprava nahoru.
 
particles 3
Electron
Positron
Muon
Anti-muon
Neutrino
Jet
Možnost 5 (neutrino) je správně. Neutrino vzniklo současně s elektronem (přesněji řečeno jde v daném případě o antineutrino, ale to v tomto měření nepotřebujeme rozlišovat). Odneslo část celkové hybnosti a opustilo detektor, aniž zanechalo jakýkoli záznam. Můžeme se o něm dovědět jedině z měření nerovnováhy v celkové energetické bilanci. Charakterizuje ji veličina MET (v podstatě chybějící příčná hybnost) ve směru, ve kterém neutrino opustilo detektor. Její hodnota v tomto případě (42 GeV) je dost velká na to, aby skutečně mohlo jít o neutrino vzniklé společně s elektronem.
Možnost 6 (jety) není správně. Nepozorujeme žádné balíky společně letících částic. ">


  • Které částice či objekty se dají rozpoznat v této události?
  • Zvětšený obraz stejné události v koncovém pohledu. Data v levém horním rohu se týkají částice, která se pohybuje na tomto zobrazení směrem dolů a jejíž dráha v dráhovém detektoru je zobrazena červeně.
  • Údaje o částici, která se pohybuje dopředu doleva, jsou v informačním rámečku. Jak se nazývají zobrazené objekty?
 
particles 4
Electron
Positron
Muon
Anti-muon
Neutrino
Jet