Ćwiczenie W



Wymagania systemowe programu MINERVA
MINERVA jest programem bazującym na programie do wyświetlania przypadków ATLANTIS. Oba sa niezależnymi programami JAVA, które mogą być uruchomione na każdym komputerze obsługującym JAVA. Wczytują one dane JiveXML.
Pomiary
W tej części ćwiczenia będziemy analizowali oryginalne dane doświadczalne z eksperymentu ATLAS zebrane w 2011 r. Będziemy chcieli wyciągnąć własne wnioski o strukturze protonu oraz zrozumieć, w jaki sposób dotąd jeszcze nie odkryta cząstka Higgsa mogłaby zostać znaleziona.


Do pomiarów potrzebne będą:
  1. Program wyświetlający przypadki: MINERVA - który można pobrać TUTAJ.
  2. Dane 2013: Zestaw danych zawierający w sumie 6000 przypadków, z których do analizy każdy weźmie 50 przypadków. Pozostałe przypadki będą wykorzystywane przez pozostałych uczestników Warsztatów w jednej z uczestniczących instytucji. Jak znaleźć swoją próbkę danych? Każda z próbek 50 przypadków jest oznaczona przez liczbę i pojedynczą literą od A do T. Cyfra od 1 do 6 została przypisana do instytucji, natomiast litera podana jest na arkuszu. Wszystkie zbiory danych można znaleźć na płycie DVD przesłanej do instytucji i dostępnej na komputerze. Po uruchomieniu programu MINERVA ładujemy przypisaną sobie próbkę, np. 3F.
  3. Formularz, w postaci papierowej (do pobrania: PDF lub ZIP) pomoże zliczać przypadki. Łatwo będzie rozpoznać próbkę danych, gdyż litera oznaczająca ją będzie wypisana jako nazwa grupy. Łącznie z ogólnym numerem definiuje jeden ze 120 dostępnych zbiorów danych.


Jesteśmy już prawie gotowi! Na następnych dwu stronach poznamy zadania pomiarowe. Powodzenia!