Identyfikacja przypadków w programie MINERVA
Tutaj poznamy, jak w programie MINERVA wyglądają wcześniej omawiane przypadki. Zastosujemy naszą wiedzę o identyfikacji cząstek elementarnych oraz nauczymy się wybierać przypadki z cząstką W i odróżniać je od przypadków tła. Ponownie stosowne informacje są przedstawione w formie obrazków z objaśnieniami.
Przypadki sygnału
-
W widoku od strony wiązki możemy łatwo znaleźć ślad elektronu z dużym pędem poprzecznym oraz neutrino (na podstawie brakującej energii poprzecznej, MET=39 GeV) skierowane przeciwnie niż elektron. Odizolowany elektron jest też dobrze widoczny w widoku z boku.
-
Informacja na temat leptonu dowodzi, że rzeczywiście jest to elektron (zwróćmy uwagę na ujemny znak ładunku elektrycznego).
Przypadki tła
-
Tutaj został przedstawiony przypadek z rozpadem cząstki Z, która jest elektrycznie obojętną cząstka pośredniczącą w oddziaływaniach słabych. Rozpadła się ona na mion i antymion natychmiast po utworzeniu.
-
Na tym powiększonym widoku od strony wiązki mion i antymion wylatują w przeciwnych kierunkach. Obie te cząstki pochodzą z rozpadu innej cząstki, który nastąpił zaraz po jej utworzeniu. Nie ma brakującego pędu poprzecznego, co oznacza, że nie powstało przy tym neutrino.
-
Zawsze warto sprawdzić swoje przypuszczenia. Zaobserwowane miony mają przeciwne znaki ładunku elektrycznego, co jest zgodne z powstaniem i oczekiwanym rozpadem cząstki Z.