Ćwiczenie W
- Cele i zadania
- Identyfikacja cząstek
- Identyfikacja przypadków
- Pomiary
- Dane 2015
- Struktura protonu
- Poszukiwanie cząstki Higgsa
- Analiza
Poszukiwanie cząstki Higgsa
Zadanie 2
Jednym z powodów zbudowania LHC była chęć znalezienia dowodów na istnienie pola Higgsa w naszym Wszechświecie, co byłoby możliwe dzięki odkryciu cząstek Higgsa, których poszukiwania trwają od dłuższego czasu. Przewidywania teoretyczne mówią nam, że ciężkie cząstki takie jak np. kwarki szczytowe (t), wytwarzane w zderzeniach w LHC, mogą przyczynić się do wyprodukowania cząstki Higgsa. Eksperymenty ATLAS i CMS przy LHC zobaczyły pierwsze sygnały tej cząstki. Zbiory danych, które będziecie analizować, zawierają przypadki z parą WW. Znajdźcie te przypadki i zmierzcie kąt pomiędzy dwoma leptonami (pochodzącymi z rozpadów cząstek W) w płaszczyźnie poprzecznej, ΔΦll. Wypełnijcie arkusz obliczeniowy i zapiszcie kąt.
Następujące kryteria pozwolą na identyfikację przypadku z parą WW.
Przypadki te muszą:
- zawierać dokładnie dwa leptony o przeciwnych ładunkach elektrycznych, izolowane od dżetów (wartość "Isolation" musi być mniejsza niż 0.2)
- wiodący lepton (o większym pędzie poprzecznym) musi mieć pęd poprzeczny większy niż 20 GeV, natomiast towarzyszący mu lepton (o mniejszym pędzie poprzecznym) musi mieć co najmniej 10 GeV
- dodatkowo, warunek na brakujący pęd poprzeczny jest uzależniony od rodzaju leptonów:
- co najmniej 40 GeV, jeżeli leptony pochodzą z tej samej rodziny
- co najmniej 20 GeV w przeciwnym przypadku.
Tylko wtedy, gdy przypadek spełnia wszystkie powyższe kryteria, można go nazwać kandydatem na przypadek z parą WW.